Menu

Sıcak Su Sayacı

Ön Ödemeli Sıcak Su Sayacı

yzkh-serisi
yzkh-serisi-2

Ön ödemeli sistem kullanarak;
Ödenmesi unutulmuş faturalaradan ya da son ödeme tarihinin takibinden kurtulursunuz ve sabit fiyat garantisine sahip olursunuz. Satın aldığınız kredileri kolaylıkla sayacınıza yükler, enerji su bedeline gelen zamlardan etkilenmezsiniz.
Kredi satış noktalarından istediğiniz zaman istediğiniz kadar krediyi kartınıza yükletebilirsiniz.
Sistemde kullanılan akıllı kart, idare ile sayaç arasında bilgi alışverişini sağlar. İdareden sayaca satın alınan kredi bilgisi gelirken, kart ile de sayaçtan idareye kullanım bilgileri gitmektedir. Bu bilgi alışverişi idarenin abonelerine daha iyi bir hizmet vermesini amaçlamaktadır.

LCD ekran mesajlarının Türkçe olması kullanımı oldukça kolaylaştırmaktadır.
Sayaç ifadesini genel anlamda meskenlerde, ticari ve endüstriyel işletmelerde tüketilen enerji veya su miktarlarını doğru ve güvenilir ölçmek için kullanılan cihazlar hakkında kullanırız. Tanımda sadece tüketilen elektrik, su ve gaz miktarlarının ölçümü verilmiş ve sayaçların başka fonksiyonları olmadığı kabul edilmiştir.
Öte yandan, insan hayatını kolaylaştırmak için araştırma ve geliştirme çalışmaları başdöndürücü bir hızla devam etmektedir.
Klasik tip sayaçlar uzun bir geçmişe sahip olsalar da, ölçüm sistemleri konusundaki en son teknolojik gelişmelere karşı koyamayacakları bir gerçektir.
Sonuç olarak, klasik mekanik sayaçlar artık yerlerini ön ödemeli, smart kart kullanan yeni teknoloji elektronik sayaçlara bırakmaktadırlar. Bu yeni sistem ile, hem idareler hem de aboneler zaman ve para tasarrufunda bulunmaktadır.
Elektronik chip taşıyan smart kartlı ön ödemeli sayaç sistemleri birçok ülkede yıllardır kullanılmaktadır. Elektronik sayaçlar çok büyük bir hızla mekanik sayaçların yerini almaktadır.
Elektronik sayaçlar ve ön ödemeli sistemde kullanılan smart kartlar müşteri istekleri doğrultusunda, uluslararası standartlara uygun olarak üretilmekte ve programlanmaktadır. Dünya genelinde, elektronik ön ödemeli sayaç kullanan abone sayısı yüksek rakamlara ulaşmıştır ve bu rakamlar her geçen gün artmaktadır.

Genel Özellikleri
 • Ön ödemeli sistem sayesinde peşin ödeme.
 • Kontaksız yükleme kartı ile kolay ve hızlı bir şekilde kredi yükleme.
 • Dış etkilere karşı tam izolasyon, IP65 korumalı elektronik devre ve mekanik sayaç.
 • Borç yüzünden sayaç sökme, mühürleme işlemine son.
 • Yetkisiz müdahalelere karşı rekor kilidi ve elektronik kesici.
 • Kolay okunabilen, anlaşılır, aydınlatmalı LCD bilgi ekranı ve bilgilendirme düğmesi.
 • Uzun ömürlü Lityum pil.
 • 90 C’ye kadar olan sıcak sular için.
 • Kaçak kontrol ve önleme sistemi.
 • Resmi tatil günleri, dini tatil günleri, haftasonları ve mesai saati bitimlerinde sayaç kredisi bitmesine rağmen vanayı açık tutma.
 • Değişik tarifelendirme sistemlerinin uygulanması.
 • Uzun ömürlü. 2 yıl garantili.
 • Yedek parça ve anında servis imkânı.
 • Tüketim değerlerine ve kuyudan gelen boru çapına göre farklı çapta sayaçlar.
  • 20, 25, 40 mm (Vidalı bağlantı tipi)
  • 50, 80, 100, 150, 200 mm (Flanşlı bağlantı tipi)
Teknik Özellikleri
Teknik Özellikler   YZK20H3 YZK20H5
Maksimum Çalışma Basıncı bar 16 16
Q3’te Maksimum Basınç Kaybı bar 0,63 0,63
Metrolojik Sınıf Class R80 R80
Montaj Şekli yatay yatay
Bağlantı Çapı G1”(DN20) G1”(DN20)
Pil Ömrü 10 yıl 10 yıl
Çalışma Ortam Sıcaklığı C0 +5…55 +5…55
 –
Metrolojik Limitler (EN14154,OIMLR49)   YZK15S YZK20S
Minimum Debi (Q1) m3/h 0,03125 0,05
Geçiş Debisi (Q2) m3/h 0,5 0,08
Devamlı Debi (Q3) m3/h 2,5 4
Maksimum Debi (Q4) m3/h 3,125 5
Maksimum Su Sıcaklığı (Tmax) oC 90 90
Ekran Hane Sayısı (Tam+Ondalık Değeri) 8(6+2) 8(6+2)
 –
Fiziksel Özellikler   YZK15S YZK20S
Ağırlık kg 1,35 1,35
Koruma Sınıfı (IEC 60529-2-30) IP68 IP68
Mekanik Sınıf / Elektromanyetik Sınıf M1/E1 M1/E1
Modül Tipi (Opsiyonel) RF, MBUS, Pulse Çıkışı, Haberleşme Modülü, RS485
Dökümantasyon

Su Sayacı ürün kılavuzu hazırlanıyor.

Su Sayacı

Su sayacı; su tesisatının girişine bağlanarak, evlerde, iş yerlerinde ve tarımsal sulamada kullanılan suyun miktarını belirleyen ve kullanılan suyun bedelinin Sular İdaresi tarafından tahsiline yardımcı olan bir ölçü aletidir. Su sayacı içinden geçen suyun miktarını, üzerinde bulunan bir ekranda, hacim (m3) cinsinden gösterir.
Su sayaçları; hız esaslı, hacim esaslı (volümetrik) gibi çeşitli çalışma prensiplerine sahiptirler. Hız esaslı su sayaçları ise çok hüzmeli ve tek hüzmeli olmak üzer iki çeşidi vardır. Türkiye’de en çok, hız esaslı su sayaçlarının çok hüzmeli tipleri kullanılmaktadır.

Ön ödemeli sıcak su sayacı

“Kartlı su sayacı / Ön ödemeli sıcak su sayacı / Akıllı su sayacı” gibi sayaçlar, tek başına bir ölçü aleti gibi düşünülemezler. Mekanik sayaç eşliğinde elektronik bir üniteye de sahip olan bu sayaçlar, yaptıkları ölçümlemeleri, elektronik ünitelerinde bulunan bir çipe kaydederler. Kullanılması düşünülen miktarın bedeli kadar kredinin bu çipe yüklenerek, su parasının, kullanılmadan önce tahsil edilmesini sağlarlar. Bu tür sayaçlar Ön ödemeli veya akıllı sıcak su sayacı olarak tanınırlar.

Ön ödemeli sıcak su sayacının Aboneye Getirdiği Yenilik ve Kolaylıklar

Ön ödemeli sıcak su sayacı ile abone istediği an kullandığı su miktarını, kalan kredi miktarını, vb. bilgileri sayacından okuyup izleyebilir. Ön ödemeli su sayacı kullanan abone, istediği kadar su kredisini sabit fiyat garantisi ile alabilir ve sık sık yapılan tarife değişikliklerinden (zam) etkilenmez. Ayrıca bazı sıra dışı durumlarda oluşabilen yüksek tutarlı faturalarla karşılaşmadan kendi hesabını yapabilir ve dilediği kadar su harcaması yapabilir. Sıcak su sayacı kullanımda su peşin satılacağından mülk sahibi ve kiracı arasındaki çeşitli ihtilaflar da ortadan kalkmaktadır. Yine aynı şekilde, peşin su satışı yapıldığı için, ödemelerde kuyrukta beklemeler olmamakta, abone ihtiyacı kadar su kredisi alma imkânına kavuşmaktadır.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com